autocad_nedir

AUTOCAD NEDİR ?

Autosdesk isimli yazılım firması tarafından hazırlanan Auto Cad programı, aklınıza gelebilecek her türlü teknik çizim ve modellemenin bilgisayar ortamında yapılması sağlayan programdır. Açılımı Auto Computer Aided Design (Türkçe ‘si bilgisayar destekli tasarım) olan program diğer teknik çizim programlarıyla karşılaştırıldığında dünyada en çok tercih edilen çizim programı olarak öne çıkmaktadır.

1982 yılında çıkarılan ilk sürümü yıllar geçtikçe Autodesk firması tarafından sürekli güncellenerek tüm ihtiyaçlara cevap verebilir hale getirilmiştir. Auto Cad programı pek çok işletim sistemi ile (Windows XP, Windows 7, Windows 8 vb) uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

KİMLER AUTOCAD KULLANIR?

Auto Cad programı teknik bir çizim programı olduğu için genellikle mühendislik fakültelerindeki öğrenciler, mühendisler, teknik çizim elemanları tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında Auto Cad programı mimarlık, güzel sanatlar, haritacılık gibi alanlarda da kullanılan bir teknik çizim programıdır.

FARKLI ALANLAR İÇİN FARKLI AUTOCAD SÜRÜMLERİ

Autodesk firması AutoCad teknik çizim programının farklı kullanım alanlarına göre değişik sürümlerini çıkarmıştır. Bunlar;

Autocad Mechanical: AutoCad programının makine ve otomasyon tasarımları alanında kullanılan versiyonudur.

Autocad Architecture: Autocad programının mimari tasarım alanında kullanılması için çıkarılan versiyonudur.

Bunların dışında Auto Cad programının mekanik, eğlence sektörü ve medya sektörü için de tasarlanan sürümleri mevcuttur.

AUTOCAD PROGRAMI NASIL ÖĞRENİLİR

Eğer evimizdeki bilgisayarda kurulu bir auto cad programı varsa ilk yapmamız gereken iş çizime başladığınız dosyaya bir isim vererek kaydetmektir. Bu şekilde çizim verilerinizi kaybetmemiş olursunuz. 

 İkinci aşamada ise çizim konutlarınızı öğrenmeye başlamalısınız. İlk olarak basit çizim komutlarını kullanarak basit dikdörtgen ve kare gibi çizimler yapabilirsiniz. İkinci aşamada ise ilk aşamaya göre daha zor olan şekilleri çizmeye çalışmalısınız. Örneğin yay çizerek auto cad konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak AutoCad öğrenmenin etkili yolu iyi bir AutoCad eğitmeninden dersler almaktan geçer.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz görüntülenmeyecektir. Gerekli alanlar: *