test_cozme

Günde Kaç Test Çözmeliyim

GÜNLÜK ÇÖZÜLECEK TEST SAYISI

Test çözme işlemi sınavlarda başarılı olmanın olmazsa olmazlarının başında gelmektedir. Okulda ve dershanede hemen hemen tüm hocalarımız sürekli test çözmemizi isterler. Testler sayesinde öğrendiğimiz konuları daha da pekiştiririz.

Artık günümüzde test çözme işlemi neredeyse ilkokul birinci sınıftan itibaren başlıyor. Hayatımızın her aşamasında karşılaşacağımız tüm sınavlar test olacağı için genellikle test çözerek sınavlara hazırlanmaya çalışırız. Fakat öğrencilerin en çok merak ettiği husus acaba günde kaç test çözsem başarılı olurum sorusudur.

Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil çünkü günlük çözmemiz gereken soru sayısı bizim bilgi birikimimizle ve algılayabilme yeteneğimizle alakalı olan bir durumdur. Kimi insan günde 100 test sorusu çözerek başarılı olurken kimisi de 1000 soru çözmesine rağmen başarılı olamaz. Şimdi sizlere nasıl test çözeceğiniz üzerine birtakım tavsiyelerde bulunacağım.

TEST ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Öncelikle test çözmeye başlamadan önce öğrenciler o testle ilgili en az bir iki konu anlatımı kitap okumalıdırlar. Konuyu iyice öğrendikten sonra test çözme işlemine geçilebilir. Ders çalışmaya yeni başlayan bir öğrenci günlük periyotlarla çözdüğü test sayısını arttırmalıdır. Örneğin ilk gün 100 ikinci gün 150 üçüncü gün 200 gibi günde ellişer ellişer arttırabilir.

Bir başka yöntem ise eğer öğrenci zaten bilgi birikimi fazla biriyse kendi kapasitesine göre 400-500 soru yeterli olmaktadır fakat öğrencinin bilgi kapasitesi az ise bu öğrencinin diğer öğrencilerden daha fazla test çözmesi gerekir. Test çözme işlemi geçiştirilmemelidir yani yanlış çözdüğümüz sorular veya anlamadığımız soruları mutlaka öğretmenlerimize gösterip o soruları öğrenmeliyiz böylelikle eksik olan konularımızı tamamlamış oluruz. Öğrenciler test çözerken mutlaka belli aralıklarla ara vermelidirler. Üst üste çözülen testlerden sonra öğrencilerde bir daha test çözmek istemiyorum düşüncesi oluşabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz görüntülenmeyecektir. Gerekli alanlar: *