muzik_ile_ders_calismak

Müzikle Ders Çalışmak Mı?

Müzik bir ritimdir. Her insan hayatının bir bölümüdür. Çünkü ritim insanların ruhunda vardır. Yürürken, konuşurken, hareket ederken hatta kalbimizin atması bile hep bir ritim işidir. Farklı müziklerle, farklı müzik türleriyle bu ritmi sürekli değiştirebilmekte mümkündür. ”Eye of the tiger” şarkısını dinleyip de temposu artmayan, çalışmasını hızlandırmayan yoktur.

Peki, böyle bir durumda müzik eşliğinde ders çalışılır mı?

  Yapılan birçok araştırmaya ve yurt dışındaki birçok okul ve eğitim sistemine göre müzikle ders çalışmak mümkün değildir. Çünkü müzikler öğrencilerin ritmini bozmaktadır. Kafasını karıştırmakta, konsantre olmasını engellemektedir. Müziklerin değişen ritimleri öğrencilerde de değişimlere farklı ruh hallerine sokmaktadır.

Herkesin bildiği gibi pop, hareketli şarkılarda insana ekstra enerji, yaşam sevinci gibi duygular verirken, slow ve arabesk şarkılar insanı bunaltır, mutsuzluk katar. Bunların olduğu bir döngüde müzik, ders çalışmayı, çalıştığını anlamayı, anladığını uygulamayı zor kılmaktadır.

  Öğrencilerin çoğu ders çalışırken müzik dinlemeyi sevdiği bir gerçektir. Hatta ”ders çalışırken ben müziksiz yapamam” diyenler, motive ettiğini, sıkılmayı engellediğini, çalan müziğin onu etkilemediğini söyleyenler vardır. Aslında haklı oldukları noktalar vardır fakat öğrencinin ders çalışırken maksimum verim alabilmesi için arka fonda hafif bir müzik bile olsa öğrencide yorgunluk ve gerginlik oluşturacaktır. Bu da çalıştığı dersin verimini düşürecektir.

O zaman ders çalışırken hiç mi müzik dinleyemem?

  Ders çalışırken mümkünse dinlemeyin. Size tavsiyem şudur; ders çalışırken vermiş olduğunuz molalarda müzik dinleyebilir ve böylece ruhunuzu ve beyninizi en iyi şekilde dinlendirebilirsiniz. Hatta kendinize bu müzikleri çözdüğünüz sorunun ödülü olarak bile koyabilirsiniz. Bu sizi motive edecek ve hırslandıracaktır. Bir amaç için ders çalışmanın etkisi her zaman büyüktür.

  Bu arada el becerisi gerektiren derslerde ise durum farklıdır. Ruhu rahatlatmak, yapılan işe ruhunu katmak için müzik kullanılmaktadır. Bu elinizdeki işi en iyi yapmanızı ve yaptığınız işe yoğunlaşmanızı sağlayacaktır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz görüntülenmeyecektir. Gerekli alanlar: *